Home Hizmetlerimiz Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

by Osman ÖZkan
 

Trafik Sigortası

 

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her aracın yaptırma zorunluluğu olan bir sigorta türüdür. Bu sigorta araçların karıştıkları kazalarda karşı tarafa verdikleri zararı aracın kusuru oranında  karşılar. Sigorta yapılan aracın zararını karşılamayıp, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

Trafik sigortalarında ödenen primle orantılı olarak üst limitler mevcuttur. Trafik sigortası karşı tarafın zararını bu üst limitler oranında karşılar. Zarar bu limitleri aşıyorsa, aşan miktar için ruhsat sahibinin hukuki sorumluluğu devam eder. Trafik sigortasındaki  limitler zararın çeşidine göre değişir. Mesela;

Can kaybı olması halinde ölenin yakınlarına verilecek tutar ile yaralanma olması halinde sağlık giderlerine ödenecek tutar ve sadece maddi hasar olması halinde bu hasarın giderilmesi için ödenecek tutarlar birbirinden farklıdır.

Bu tutarlar her sene değişmekte ve primler de buna göre tekrar belirlenmektedir.

Not: Trafik sigortası yaptırmak mecburidir ve devlet tarafından denetlenir. Zorunlu trafik sigortası olmayan (yada süresi sona ermiş) araçlar görüldükleri yerde (trafiğe çıkması engellenir) bağlanır. Her Ruhsat sahibi, trafik sigortasını yaptırmak ve  süresi sona ermeden uzatmakla görevlidir.

 
 
Call Now Button