KASKO SİGORTASI

yazar:

kategori:

KASKO POLİÇESİ NEDİR ?

Kasko poliçesi aracınızla yapmış olduğunuz bir kaza sonrası, aracınızda yanma, çalınma yada benzeri durumlarda , sizin zararınızı karşılamak ve sizi güvence altına almak için düzenlenen bir poliçe türüdür. Kasko poliçesi zorunlu bir poliçe türü olmayıp ,kasko poliçesi yaptırmak yada yaptırmamak tamamen araç sahibinin tercihine bağlıdır.

Fakat araç kredisi ile araç alımlarında ,banka kredisini kullanabilmek için bankanın kasko poliçesini zorunlu tuttuğu durumlar mevcuttur. Bu durum tamamen kredi verme hazırlığı yapan bankanın özel bir koşulu olup , araçların zorunlu olarak kasko poliçesi yaptırmasını gerektiren bir durum olarak algılanmamalıdır. Kasko poliçesinin yapılmış olma şartı ,sadece ilgili bankadan kredi kullanabilmek için geçerli bir durumdur. Bu gibi özel kurumların belirlediği özel şartlar dışında ,Kasko poliçesi ,yasal olarak zorunlu olmayan bir poliçe türüdür.

Kasko poliçesi , türü itibari ile bir çeşit motorlu kara taşıtları sigortasıdır. İçerik olarak poliçe yapılan aracı ve araç sahibini güvence altına alır. Kasko poliçeleri araç sahiplerini güvenceye aldıkları kadar hasar süresinde araç sahiplerinin rahat etmelerini de sağlar. Gerek ücretsiz Asistans (çekici-kurtarıcı) hizmetleri ile gerekse yolculuklar sırasında otel desteği ve benzeri durumlardaki benzer Asistans hizmetleri ile…

Kasko poliçeleri, farklı sigorta şirketlerinin ürün içeriklerini genişletip, daraltarak kapsamlarının artırılması veya azaltılması sonucunda ,farklı poliçe bedelleri ile farklı kasko planları oluşturarak çeşitlendirilebilmektedir. Aynı zamanda Kasko poliçelerinde sigorta şirketlerine göre değişlik sağlayan meslek indirimleri de mevcuttur.

KASKO POLİÇESİNİN KAPSAMI

Kasko poliçesi, poliçede belirtilen taşıtı güvence altına almakla kalmayıp poliçede belirtilmiş olması koşulu ile Araç ses ve görüntü sistemleri-Araç içi ve dışı tüm aksesuarları da teminat altına alır. Kasko poliçelerinde düzenli kullanıcı olarak nitelendirilen araç sahiplerine hasar yapmamış olmalarına göre belirli sürelerde, belirli indirimler tanımlanarak fiyatlandırma konusunda destek olunur.

Kasko poliçelerinde kazanılmış olan indirimlerin kaybedilmemesi için mini onarım hizmetleri sunulmuştur.

Amaç: Hem araç sahibinin kasko poliçesindeki hasar indiriminin bozulmayarak bir sonraki kasko poliçe yenileme döneminde araç sahibinin cebine destek olmuş olmak ,hem de araç sahibinin cebinden para çıkmadan mini hasarlarının onarımını sağlamaktır.

KASKO POLİÇE KAPSAMINA GİRMEYEN DURUMLAR

Kasko poliçelerinde, bazı durumlar da yasalar gereği bazı olaylar ve bunların sonucunda oluşan zararlar teminat dışı kalabilir. Yasaların belirttiği özel haller dışında ,eksik sigorta yapılması veya poliçelere muafiyetler koyulması sebebiyle teminata dahil edilmeyen hasarlar ödenmeyebilirler. Bu özel durumlar ve şartlar sigorta poliçenizi yapan acente temsilcisi tarafından size bildirilmelidir.